Plan: Ballıkayalar

Selamlar,
Ballıkayalar Tabiat Park’ına gezi için planı okumaya devam ediniz.

6.30 – Beylikdüzü tarafından gelecek olanlar için evden çıkış saati.
Metrobüs tercih ediniz.

7.00 – Yenibosna tarafından gelecek olanlar için evden çıkış saati.
Metrobüs tercih ediniz.

7.40 – Üsküdar tarafından gelecek olanlar için evden çıkış saati.
Kartal metro ve Gebze Harem minibüsünü tercih ediniz.

8.10 – Kartal tarafından gelecek olanlar için evden çıkış saati.
Gebze Harem minibüsünü tercih ediniz.
Gebze Harem minibüsüne bindiğinizde Tavşanlı’ya gideceğinizi ve Tavşanlı minibüsüne nereden binebileceğinizi öğrenin.

9.30 – Tavşanlı köyünde Tavşanlı Camii önünden topluca hareket 2 km yürüme mesafesi. > 40.817876, 29.511201
Bu saatte katılımcı arkadaşların burada olması yukarıdaki plana göre öngörülmektedir. Sonrasında yaklaşık 2km yürüyüp tabiat parkına varacağız.

10.00 – Ballıkayalar Tabiat Park’ına varış
Tabiat parkında haftasonlarının kalabalık olduğu gibi bir gerçek vardır. Ballıkayalar’a, haritadan da baktığınızda çevresinde endüstriyel amaçlarla çalışan yerler olduğunu göreceksiniz. Mangal ve endüstriyel kokuların kısmen de olsa rahatsız edeceğini unutmayınız. Tabiat parkı girişinde aracıyla gelenler için 20 lira ücret alındığı belirtiliyor. Ancak fatura vs. verilmediği için kaçak bir para toplama mekanizması kurulmuş diyebiliriz. Aracıyla gelecek arkadaşlar için fatura isteyelim, vermezlerse de tartışmalardan kaçalım. Dönüşte Bimer üzerinden Orman ve Su İşleri bakanlığına şikâyetimizi bırakırız. Yayalar için bir giriş ücreti belirtilmemiş. Bu da ücretsiz olduğu anlamına geliyor.

10.00 – 12.00 – Ballıkayalar Tabiat Park’ı üst parkur
Ballıkayalar içerisinde 2 parkur olduğu belirtiliyor. Biz de gitmişken 2 parkuru da yürüyeceğiz. Öncelik olarak vadiyi yukarıdan gören parkurda yürüyeceğiz. Ayakkabılarınızın altı düz veya topuklu olmasın. Mümkünse sert zeminli ve altı tırtıklı ayakkabıları tercih edin. Böylece ayaklarınızın yere daha sağlam basmasını sağlamış olacaksınız. Profesyonel doğa yürüyüşçüleri değiliz, o yüzden yürüyüş botu vs. olan varsa giyebilir ama çok da abartmaya gerek yok. Parkur 1.5 – 2 km arası mesafeye sahip diyorlar. Gidiş geliş toplam 3-4 km’nin fotoğraflarla birlikte 2 saatte tamamlanması gayet mümkün.

12.00 – 14.00 – Ballıkayalar Tabiat Park’ı alt parkur
Mümkünse birlikte hareket edelim, gözden kaybolmayalım. Üst parkur bittikten sonra vadi içerisindeki dere yatağından yürümeye başlayacağız. Yer yer dere yatağında taşlar üzerinde zıplamanızı gerektiren yerler olabilir. Bu da kazara suya basmanıza sebep olabilir. Yedek ayakkabı getirmeniz hiç de fena fikir değil, yürüyüş sonrası eve dönüşte en azından kuru ayakkabı kullanabilirsiniz. Burada ayrıca kaya tırmanışı aktivitesi de mevcut. Nasıl bulabiliriz bilmiyorum ama gittiğimizde yardımcı olacak bir tırmanıcı görürsek yardım isteyebiliriz. Böylece 4 saat içinde hem parkurları yürümüş hem de tırmanış yapmış olursunuz.

14.30 – Ballıkayalar Tabiat Park’ından hareketle Tavşanlı köyüne dönüyoruz.
Yine 2 kilometreyi yürüyüp Tavşanlı’ya varacağız.

15.00 – 16.00 – Toplu yemek molası
Burada bir saatlik yemek molası vereceğiz. Muhtar da dahil olmak üzere konuşmaya çalıştığım 3 kişi var, umarım yardımcı olabilecekler. 🙂

16.00 – Tavşanlı’dan ayrılık
Tavşanlı’dan minibüsle ayrılıp Gebze Harem minibüsleriyle dağılacağız. Bu konuyu da muhtara sordum, belki farklı yolu vardır, öğrenirsem en aşağıya güncelleme olarak yazacağım.

Notlar:

 • Öncelikle bilmenizi isterim ki evden çıkış ve geri dönüşünüze kadar yapacağımız yürüyüş yaklaşık 20 km olacaktır.
 • El çantaları veya omuza asılan çantalardan ziyade sırt çantası tercih ederek ellerinizin boş olmasını sağlayın.
 • Evden çıkmadan önce 2 sandviç almanızı ve yanınızda en azından 0.5 litrelik su şişesi veya 1 litrelik su bulundurmanız gezi boyunca enerji ve su ihtiyacınızı karşılayacaktır.
 • Bölge, turistik anlamda yeterli bir büyüme gösterememiş ki yakınlarda bir restoran tek başına turistleri kazıklıyor. Bu sebepten öğle yemeğimizi Tavşanlı köyü içinde belirleyeceğimiz bir yerde yiyeceğiz, hâlâ araştırıyorum.
 • Ayakkabı olarak tabanı sert ve tırtıklı olması gerektiğini tekrar hatırlatıyorum ki yere sağlam basalım.
 • Hafta boyunca hava durumu İstanbul ve Gebze tarafında yağmurlu görünüyor. Ancak bizim gezimiz süresince kısmen veya tam bulutlu olacağı, yağmur ise biz ayrıldıktan sonra akşam vakitlerinde yağacak gibi öngörülüyor.
 • Hava sıcaklığının 20-25 derece arasında olacağı belirtiliyor.
 • Üzerinize rahat giysiler giyin, resmi törene gitmiyoruz. 🙂
 • Gebze – Harem minibüslerine binmeden Tavşanlı köyüne nasıl gideceğimizi öğrenemeyiz.
 • Aracıyla gelecek olanlar Gebze’yi geçtikten sonra Tavşanlı ve Ballıkayalar tabelasını takip edebilir.
 • Tabiat parkına giden yol tek şeritlidir, sokak köpekleri olması da muhtemeldir. O sebepten gruptan ayrılmayın.
 • Ben size ulaşabildiysem siz de bana ulaşabilirsiniz. Herhangi bir acil durumda haberdar edin!
 • Gebze’ye varmadan Tavşanlı’ya ve Ballıkayalar’a gidecek olduğunuzu şoföre hatırlatın ve yardımcı olmasını isteyin.
 • Güncelleme olursa aşağıdan takip edin.

Güncelleme:

 1.  Öğle yemeğimizi Tavşanlı’da bulunan Köşem Lokantası‘nda yiyeceğiz. Gitmeden bir gün önce haber vereceğim, ona göre hazırlık yapacaklar.
 2. Tavşanlı’ya gelmek için dileyen arkadaşlar Gebze Center‘da inip Anibal Otel’e doğru E5’e çıkın. Kocaeli belediye otobüslerinden 499 numaralı olanı kullanarak Tavşanlı’ya ulaşabilirsiniz. Otobüste kent kart geçiyor ama nakit ödeme yapılabileceğiniz de bildirildi. Bu alternatif hattın otobüsü yarım saatte bir sefer düzenliyor, unutmayın. Yolculuğunuz boyunca bu olasılıkları değerlendirin.
 3. Hava şartlarından dolayı iptal edildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *