Feynman Taktiği: Herhangi Bir Şeyi Öğrenmenin En İyi Yolu

Feynman taktiğine göre bir şeyi öğrenmenin 4 basit adımı var, aşağıda açıklıyorum.

  1. Bir şey seçin.
  2. Bilmeyen birine öğretin.
  3. Öğretirken yaşadığınız problemleri göz önüne alın.
  4. Tekrar gözden geçirip basitleştirin.

Eğer bir şeyi öğrenmiyorsanız, hâlâ duruyorsunuz demektir. Öyleyse yeni bir şeyi öğrenmek veya var olan bilgimizdeki açıkları bulmanın en iyi yolu nedir?

 

İki Farklı Bilgi Türü

İki farklı bilgi türü vardır ve biz genellikle yanlış olana odaklanırız. İlk bilgi türü bir şeyin adını bilmektir. İkincisi ise bir şeyi bilmektir. Bu ikisi aynı şey değildir. Ünlü bilim insanı Nobel ödüllü fizikçi Richard Feynman, bir şeyi bilmek ve bir şeyin adını bilmek arasındaki farkı anlamıştı ve başarısındaki en önemli sebeplerden biri de buydu. Aslında, bir şeyi herkesten iyi anlayıp anlamadığından emin olmak için öğrenmenin bir formülünü oluşturdu ve sonrasında buna Feynman taktiği dendi. Feynman taktiği herhangi bir şeyi daha iyi anlayıp daha hızlı nasıl öğreneceğiniz konusunda yardımcı olur. İyisi mi? Kullanımı inanılmaz kolay.

The person who says he knows what he thinks but cannot express it usually does not know what he thinks.
~Mortimer Adler

Mortimer Adler burada şunu diyor. Bir insan bildiğini düşündüğü bir şeyi açıklayamıyorsa genellikle ne düşündüğünü bilmiyor demektir.

Everything should be made as simple as possible, but not simpler.
~Albert Einstein

Albert Einstein da burada şunu diyor. Her şey olabildiğince basit yapılmalıdır ama basitleştirilmemelidir.

 

1. Adım: Bir çocuğa öğretin

Bir kağıt kalem alın ve tepeye konuyu yazın. Sonra konuyla ilgili ne bildiğinizi bir çocuğa anlatıyormuş gibi yazın. Zeki arkadaşınız değil, 8 yaşında bir çocuğa anlayabileceği kelimeleri kullanarak anlatın. Yani çocuk bildiği kelimelerle anlattıklarınız arasında bir ilişki kurabilsin.

Çoğu insan jargondaki karmaşık kelimeler kullanmaya eğilim gösterir. Neden? Anlamadıkları şeyi gizlemede büyük bir yardımcıdır. Problem şu ki neyi anlamadığımızı bilmeyerek kendimizi aptal yerine koyuyoruz. Üstelik, kullandığımız şeyler bizim etrafımızdakilerin de kafasını karıştırıyor.

Bir fikri baştan sonra bir çocuğun anlayabileceği şekilde, bu genelde en basit kelimeler olur, yazdığınızda kendinizi olan biteni daha derinlemesine anlayıp basitleştirebilecek bağlantıları oluşturuyorsunuz. Eğer zorlanırsanız, işte orada eksiğiniz var demektir.

2. Adım: Gözden geçirme

Birinci adımı zorlanmadan tamamlamak mümkün değil. Çünkü mutlaka bir yerlerde bilginizin eksikliğini hissedip onu kendinize açıklayamadığınızı fark edeceksiniz. Bu değersiz bir geri bildirimdir, çünkü bilginizin sınırlarını görmüş oldunuz. Yetkinlik, yapabildiklerinizin sınırlarını bilmektir. Tebrikler, işte bunu tanımladınız!

İşte şimdi öğrenme başlıyor. Nerede takıldığınızı biliyorsunuz, eğitim için kullandığınız materyale geri dönün ve yeniden deneyin en basit terimlerle. Anlayış sınırlarınızı belirlediğinizde hatalarınızı da kısıtlamış oluyorsunuz. Bilginizi keskinleştirmek ve arttırmak için bunu yapmak zorundasınız.

3. Adım: Organize edin ve basitleştirin

Elinizde muhtemelen şu an güzel notlarınız var. Tekrar gözden geçirin ve jargondaki kelimeleri çıkarın. Onları 8 yaşındaki bir çocuk okuduğunda anlayabileceği bir akışkan bir cümle hâline getirin. Seslice okuyun. Ne oldu? Hâlâ mı basit değil ya da bir yerlerde hâlâ netleşmemiş şeyler mi var? Öyleyse biraz daha çalışmanız gerekiyor.

4. Adım: İletim (Tercihe Bağlı)

Gerçekten neyi anladığınızı bilmek istiyorsanız bunu bir başkasına anlatın. Öyle biri olsun ki konuyla ilgili bilgisi çok az veya 8 yaşında bir çocuk olsun. Kapasitenizi görmek ve bunu şekillendirmek için en zor test budur.

Bu, bir şeyi öğrenmenin tek mükemmel yolu değildir. Fakat farklı düşünerek başka bir pencereden baktırır. Yani fikri parçalara böldürür, netleştirir, basitleştirir ve tekrar birleştirir. Elon Musk bile bunu kullanıyor. Yani bir şeyi en basit hâle getirerek anlamak inanılmaz! Elon Musk’un aşağıdaki TED konuşmasını dinleyin. Önemli! Olaylara bu şekilde yaklaşmanız size diğerlerinin ne hakkında konuştuğunu bilmediğinde anlamanıza yardımcı olur.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *